Henkelman

Wiemy doskonale jak istotne jest właściwe dobranie urządzenia, które odpowiada potrzebom klienta. System zgrzewania może na pierwszy rzut oka nie mieć dużego znaczenia.Co więcej nasz kontrahent może nawet nie mieć pojęcia, że ma możliwość wyboru w tym zakresie. Natomiast w pakowarkach Henkelman’a mamy, aż pięć możliwych opcji do wyboru, a są to:

  • Podwójny zgrzew
  • Zgrzewanie i odcinanie
  • Szeroki zgrzew
  • Zgrzewanie i odcinanie sterowane oddzielnie
  • Zgrzew Bi-Activ

 

Podwójny zgrzew

Standardowy system według producenta, ale niekoniecznie najbardziej popularny. Listwa wyposażona jest w dwa płaskie druty o szerokości 3,5 mm.

Dzięki temu systemowi mamy podwójne zabezpieczenie. Idealny dla klientów, którym nie zależy na estetyce, a na niezawodności procesu.

Bardzo ważne jest aby wyboru pomiędzy podwójnym zgrzewem a zgrzewaniem i odcinaniem – z pozoru nieznaczącym dla klienta – dokonać świadomie. Listwa zgrzewająca przygotowana do systemu z odcinaniem ma specjalny rowek dla okrągłego drutu 1,1 mm. Jeśli założymy cienki drut na listwę bez tego rowka (czyli oryginalnie przygotowaną do podwójnego zgrzewu) istnieje szansa, że będzie się on przesuwał, a nawet może spowodować zwarcie po zetknięciu się z drugim drutem.

 

Zgrzewanie i odcinanie

Obecnie chyba najbardziej popularne rozwiązanie. Listwa wyposażona jest w drut zgrzewający o szerokości 3,5 mm oraz w drut odcinający okrągły 1,1 mm.

Dzięki temu systemowi w łatwy sposób usuwamy nadmiar worka. Sprawdza się to przy produktach pakowanych dla finalnego odbiorcy.

 

Szeroki zgrzew

Rzadko stosowany system. Polega na zgrzewaniu worka jednym drutem płaskim o szerokości 8 lub 10 mm (dla serii Falcon, Atmoz, Polar).

Przy użyciu tego systemu uzyskujemy duży szeroki zgrzew, który może przypominać tylni i boczny zgrzew worków barierowych (szerokość zgrzewu w naszych workach barierowych wynosi od 8 do 12 mm).

Zgrzewanie i odcinanie sterowane oddzielnie

Dla zwiększenia precyzji odcinania nadmiaru worka i optymalizacji zgrzewu można zastosować ten system. Polega on na osobnym sterowaniu czasem zgrzewania obu drutów.

W niektórych przypadkach ten system jest niezbędny. Zwłaszcza przy stosowaniu nietypowych worków. Przykładowo jeśli sprzedajemy pakowarkę razem z obkurczarką wtedy dobrze przyjąć ten system gdyż przy workach termokurczliwych, z uwagi na specyfikę tej folii, będziemy zmuszeni ustawić dłuższy czas odcinania, a krótszy zgrzewania.

 

Zgrzew Bi-Activ

Ostatnim systemem jest zgrzew Bi-Activ. W tym przypadku mamy dwie listwy zgrzewające (druga listwa zastępuje silikonową listwę dociskową). Wybór tego systemu wiąże się z dużą dopłatą.

System stosowany jest do specyficznych worków metalizowanych, aluminiowych lub o bardzo dużej grubości (powyżej 180 mikronów). Czyli wszędzie tam gdzie konwencjonalne rozwiązanie jednej listwy nie wystarcza. Przykładem może być kawa, przyprawy lub zioła pakowane w aluminiowe worki w pionie. Bi-Activ należy również przyjąć do pakowarki, którą chcemy wykonać w systemie ESD (do pakowania urządzeń czułych na wyładowania elektrostatyczne).

 


Podsumowanie

Należy pamiętać, że przy zamawianiu każdego nowego urządzenia specjalnie dla klienta, musimy określić system zgrzewania. Przy sprzedaży urządzeń ze stanu również powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki system wyposażona jest maszyna, którą dysponujemy.

Sytuacja wygląda podobnie przy zamawianiu drutów czy dodatkowych listew zgrzewających. Przykładowo jeśli klient planuje dokupić listwę do posiadanej pakowarki, to oprócz modelu urządzenia należy sprawdzić w jakim systemie zgrzewania pracuje maszyna.